Collection: Lessons
-
Balloon Magic
Regular price $1.29 USDRegular priceUnit price / per -
Classroom Hydroponics
Regular price $1.99 USDRegular priceUnit price / per -
Build a Trebuchet
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Aspire to Make Yeast Respire
Regular price $2.99 USDRegular priceUnit price / per -
Classroom Chemistry | Lesson 10 - Poinsettia Chemistry
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Classroom Chemistry | Lesson 9 - Acids & Bases
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Classroom Chemistry | Lesson 8 - Winter Sand Recycling
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Classroom Chemistry | Lesson 6 - Lava Lamp
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Light and Shadows - Let's Do Science Bundle
Regular price $23.99 USDRegular priceUnit price / per -
DIY Electromagnets
Regular price $1.99 USDRegular priceUnit price / per -
Capture Oxygen from Photosynthesis
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per -
Buckyball Origami
Regular price $1.99 USDRegular priceUnit price / per -
Body Systems
Regular price $1.99 USDRegular priceUnit price / per -
Bernoulli Phenomena
Regular price $2.99 USDRegular priceUnit price / per -
Be a Weather Forecaster
Regular price $2.99 USDRegular priceUnit price / per -
Needs of Plants and Animals - Animal Dentistry
Regular price $3.49 USDRegular priceUnit price / per